Close

Památník obětem výstavky závodu v Litvínově - Záluží

Návrh památníku vznikl jako součást klauzurní práce na FUD UJEP, rok 2013.

Zároveň získal třetí místo v soutěži o jeho realizaci.


Koncept:

V památníku je propojeno několik symbolů. Šestihranný polygon vychází z oktanového čísla. Mříž je zde jako výraz toho, že spousta lidí nebyla v závodě dobrovolně. Mříž je stylizovaná jako síť, která vznikne po ráně. Například jako když prostřelíte okno. Dalším prvkem v návrhu památníku jsou střepy. Ty pro mne představují rozbité vztahy mezi Čechy a Němci. Snažíme se je slepit, ale vždy budou patrné drobné ranky. A nakonec dvě spojené desky představují spojení minulosti s přítomností. 


Nápis na pamětní desce:

 

Toto území bylo Mnichovskou dohodou v říjnu 1938 odtrženo od tehdejšího Československa. Hned po záboru v katastru Záluží, Kopisty a Růžodol začali němečtí odborníci s přípravou výstavby chemické továrny na výrobu syntetických paliv z uhlí. Slavnostní zahájení stav bylo 5. května 1939. První benzin byl vyroben 12. prosince 1942.

Na výstavbě pracovalo každoročně přes 30 000 civilistů, trestanců i válečných zajatců 32 národností z celé Evropy. Čechů bylo až 25 000.

Za těžkých životních, lidsky nedůstojných podmínek a při bombardovacích náletech spojenců v závodě a v okolí zahynuly tisíce lidí. Jen 1 500 z nich bylo identifikováno. První nálet se uskutečnil 12. května 1944.

Vzdáváme tímto čest všem známým i neznámých obětem výstavby a bombardování za II. světové války a v provozu závodu v dalších letech.

Čest jejich památce


Foto modelu: Jirka Dvořák